• På svenska
  • In English
  • Auf Deutsch
EtusivuSuomeksiTietoa SonkajärvestäSonkajärven kylätHarva-Petäys
Harva-Petäyksen kylä

Sijainti

Harva-Petäys kylä sijaitsee Ylä-Savossa Sonkajärven kunnan keskustaajaman itäpuolella Meri-Karelia tien varrella. Kylän alue koostuu Rutakon, Kannaskylän, Harvankylän, Petäyksen, Harvanjoen, Alajärven, Jämperin, Varismäen ja Kokkomäen alueista.

Tominta

Kyläyhdistyksellä on tenniskenttä Matomäen montussa. Tenniskenttä on kaikkien halukkaiden vapaassa käytössä. Kentällä tennismailoja ja palloja sekä lentopallo varustus. Varustekopin avaimia saa omakustannehintaan Mika Kainulaiselta: Koirakoskentie 222, puh. 0405109394.

Yhdistys on rakentanut Petäysjärven päätyyn yhdessä Petäyksen maa- ja kotitalousseuran ja Petäyksen hirviseuran kanssa Liepanne-nimisen kenturan. Kentura on kaikkien vapaassa käytössä edellyttäen, että paikat pidetään siisteinä ja kunnossa.

Laituri-joutsenet_106 (1).JPG

Petäyksen järvellä on yhdistyksen ylläpitämä yleinen uimapaikka. Uimapaikalle on opasteet Petäyksentieltä. Rannalla on liukumäki, pukukoppi ja nuotiopaikka. Uimarannalle on vuonna 2010 rakennettu grillikatos.

Kylätoimikunta

Jorma Huttunen            040 595 7721        jorma.huttunen@pp1.inet.fi
Rauha Huttunen 050 566 5153 rauhahuttunen@gmail.com
Marjatta Tuovinen 0400 972 366     
Hilja Raatikainen 050 351 0462     
Maija Huttunen 040 595 7127 maija.huttunen@pp.inet.fi
Mika Kainulainen 040 510 9394 kainumik@gmail.com
Martti Raatikainen 050 326 5545 martti.raatikainen@pp.inet.fi
Lauri Kurtelius 040 504 1634 lauri.kurtelius@meili.fi
Eero Raatikainen 0400 181 988 raatikaineneero@gmail.com
Terttu Eskelinen 040 519 3370 terttue60@gmail.com
Sari Väisänen 0440 707 624 v.sari@luukku.com
Erkki Julkunen 040 932 2280 erkki.julkunen@live.fi